Aquest matí s’han donat a conèixer els nominats dels Premis ARC 2015, que organitza l’Associació de Representants, Promotors i Mànagers de Catalunya.

En la seva tretzena edició, els ARC ha seleccionat un total de 64 nominats en 17 categories, on trobem noms com Els Catarres, Txarango, Joan Miquel Oliver, Blaumut, Projecte Mut, Mishima, Joan Dausà o Mourn entre altres. Com a novetat, hi haurà dos reconeixements a la trajectòria en comptes d’un: Premi Trajectòria Professional i Premi a la Dedicació Professional.

La gala d’entrega dels guardons, tindrà lloc el 14 de desembre a la Sala Barts de Barcelona. Durant la cerimònia, presentada per l’humorista Peyu, està previst que actuïn, algunes de les bandes de més èxit del moment.

En declaracions a l’ACN, el director dels Premis ARC, Xavi Pascual, ha reclamat al Govern més suport perquè, de cara a l’any vinent, els guardons es converteixin en uns “grans premis de la música” a l’alçada dels Butaca de teatre o els Gaudí de cinema.

NOMINACIONS

Millor gira per sales de Catalunya

Itaca Band
Mishima
Projecte Mut
Xarim Aresté

Millor gira per teatres de Catalunya

Blaumut
Gossos
Joan Dausà i Sisa
Quimi Portet i Joan Miquel Oliver

Millor gira per Festes Majors d’Ajuntaments (3 apartats)

Grups de versions o tributs

Germà Negre
La Loca Histeria
Manuel Fuentes & The Spring’s Team
Muntband Versions

Grups amb temes propis

Ebri Knight
Els Catarres
Els Pets
Gertrudis

Grups de ball

La Maravella
La Nova Blanes
Orquestra nova Saturno
Titanium

Millor gira internacional d’artista o grup català

Andrea Motis & Joan Chamorro
La Pegatina
Mourn
Txarango

Millor gira per a festivals

Els Amics de les Arts
Carlos Sadness
Joan Miquel Oliver
Núria Graham

Millor gira d’artista o grup musical adaptada a públic familiar o infantil

Heavy per xics
Lax’n’xics
Reggae per xics
The Pinker Tones

Millor programació d’espai musical

Depósito Legal (Barcelona)
Heliogàbal (Barcelona)
Jazz Cava (Vic)
Voilà (Manresa)

Millor programació de sala de concerts 

Jamboree Jazz&Dance Club (Barcelona)
Razzmatazz (Barcelona)
Salamandra (L’Hospitalet de Llobregat)
Sala Zero (Tarragona)

Millor programació de teatre o auditori

Auditori de l’Ateneu de Banyoles
Atlàntida de Vic
Auditori de Barcelona
Teatre Bartrina de Reus


Festes majors (millor programació)

Lleida
Terrassa
Santes de Mataró
Festa Major de Valls (Sant Joan)

Millor cicle de música o festival

Clownia Festival (Sant Joan de les Abadesses)
Festival Cruïlla de Barcelona
Festival de Cap Roig (Palafrugell)
Festival Strenes (Girona).

Millor artista revelació

Gemma Humet
Màia
Obeses
Ramon Mirabet
Sense Sal
Zoo

Millor mitjà de comunicació o programa musical

Acustik de la Vanguardia
El matí de Catalunya Ràdio
El món a Rac 1
Time out

Deixa el teu comentari!